mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

BudownictwoLifestyle

Budowa domku letniskowego

Budowa domku letniskowego

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi marzy o wakacjach i urlopach poza miastem, z dala od zgiełku i pośpiechu. Coraz bardziej popularne stają się więc domki letniskowego, które wykorzystywane są tylko przez krótki okres roku. Część ludzi decyduje się na ich wynajem, część na budowę. Aby wybudować domek letniskowy warto jednak poznać kilka istotnych szczegółów.

Jakie warunki należy spełnić, aby wybudować domek letniskowy?

W przypadku chęci wybudowania domku letniskowego prawo budowlane nie określa wprost czym w ogóle jest ten rodzaj zabudowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczącymi budynków rekreacji indywidualnej bez pozwolenia wybudować można domek o powierzchni maksymalnej do 35 metrów kwadratowych. Do budynków rekreacji indywidualnej zaliczają się domki przeznaczone na wypoczynek. Brak konieczności posiadania pozwolenia na budowę nie zwalnia jednak z obowiązku zgłoszenia tego rodzaju budowy w powiatowym starostwie. Ponadto, można wybudować tylko jeden domek na 500 metrów kwadratowych posiadanej działki.

Rodzaje domków letniskowych

Decydując się na budowę domku letniskowego warto poznać rodzaje tychże domków. Najbardziej popularnymi domkami są domki mobilne oraz stacjonarne, przytwierdzone do gruntu. Ponadto występują jeszcze domki holenderskie. Domki mobilne jak sama nazwa wskazuje mogą bardzo łatwo zmieniać swoją lokalizację stanowiąc alternatywę dla popularnych w ostatnich czasach kamperów. Ponadto, są znacznie tańsze od domków murowanych. Występują w konstrukcjach zarówno metalowych, jak i drewnianych. Domki stacjonarne są oczywiście znacznie droższe od mobilnych, jednak są znacznie bardziej komfortowe pod względem ciepła. Wyróżnia się małe, jak i duże stacjonarne domki letniskowe. Domki holenderskie mogą tak naprawdę wpisać się w definicję domków mobilnych, gdyż również są wyposażone w kółka. Charakteryzują się lekką konstrukcją bez termoizolacji.

Jaki domek letniskowy wybrać?

Budowa domku letniskowego nie jest tanią inwestycją, dlatego warto się poważnie zastanowić przed podjęciem wiążących decyzji. Z pewnością są one świetnym wyborem dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój. Domki letniskowe mobilne polecane są przede wszystkim dla tych, którzy czują potrzebę częstego przemieszczania się i spędzania wakacji w różnych miejscach. Domki stacjonarne są dużo droższe w utrzymaniu, jednak mogą stanowić idealne rozwiązanie dla osób chcących spędzić swoje dni wolne w większym komforcie. Wybór odpowiedniego domku letniskowego zależy więc od indywidualnych preferencji osób, które się na nie decydują.

Udostępnij