mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

LifestyleOgród

Jak urządzić ogród przydomowy, by był wygodny i kolorowy?

Jak urządzić ogród przydomowy, by był wygodny i kolorowy?

W ogrodzie spędzamy dużą część letnich dni. To tu odpoczywamy, spożywamy posiłki czy spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną. Jak urzadzic ogród przydomowy, by był elegancki i funkcjonalny jednocześnie?

Jak wybrać roślinność?

Zastanawiając się, jak urządzić ogród przydomowy, koniecznie trzeba postawić na zróżnicowaną roślinność. W ogrodzie powinny znaleźć się drzewa, krzewy rośliny wieloletnie i jednoroczne. Warto również pamiętać, by dobór roślin pasował do architektury domu, dzięki temu dom i ogród będą stanowiły spójną kompozycję.

Dużym błędem początkujących ogrodników jest wybieranie roślin wieloletnich, a następnie sadzenie ich bardzo gęsto. Nie jest to dobre rozwiązanie. Krzewy i kwiaty w pierwszym roku nie będą zachwycały. Trzeba roślinom dać czas, by się przyjęły.

Koniecznie trzeba pamiętać, że rośliny za kilka lat staną się większe i będą sobie wzajemnie przeszkadzały, gdy będą miały zbyt mało miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie roślin wieloletnich wraz z jednorocznymi. Dzięki temu kwiaty jednoroczne sprawią, że ogród będzie zachwycał kolorem. Dobrym pomysłem będzie również gromadzenie deszczówki, co pomoże nam zadbać o rośliny podczas suszy.

Ogrodzenie – ważny element ogrodu

Zastanawiając się, jak urządzić ogród przydomowy należy pamiętać o tej części, która znajduje się bezpośrednio przy ogrodzeniu.

Jeszcze do niedawna wszystkie płoty były obsadzone tujami. Dziś, na szczęście, widać dużo większą kreatywność w wybieraniu roślin, których zadaniem jest odizolowanie domu od świata zewnętrznego.

Wybierając rośliny, które będą rosły przy płocie warto postawić na warstwowe nasadzenia. Najbliżej płotu mogą znaleźć się drzewa i wysokie krzewy. Świetnie sprawdzi się lilak, który zachwyca pięknymi kwiatami i zapachem już od maja. Idealna będzie forsycja, która ma gęste, piękne kwiaty czy budleje Dawida, które nie tylko występują w wielu kolorach, ale również przyciągną do naszego ogrodu liczne motyle.

Wygoda też jest ważna

Zastanawiając się jak urządzić ogród przydomowy trzeba również pamiętać, że musi on być ładnie oświetlony.

Po zmroku, gdy poruszanie się po ogrodzie jest utrudnione, ścieżki powinny być dobrze oświetlone. Sprawdzają się niewielkie punkty świetlne, ale za to gęsto rozmieszczone w ogrodzie. Już na etapie budowy domu warto zadbać, by w części ogrodu zostało pociągnięte światło.

Warto również pamiętać, że wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało lampek można oświetlenie uzupełnić wykorzystując lampki solarne, które są wyjątkowo estetyczne i proste w montażu.

Ważnym elementem przydomowego ogrodu jest wytyczenie ścieżek, po których będziemy się poruszali. Koniecznie trzeba zadbać, by było ich dostatecznie dużo, dzięki temu trawa nie będzie zadeptana i będzie wyglądała idealnie.

Udostępnij