mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Budownictwo

Płyta gipsowo-kartonowa czy tynk? Co lepsze?

Płyta gipsowo-kartonowa czy tynk? Co lepsze?

Każdy, kto remontuje lub buduje dom czy mieszkanie, będzie musiał skonfrontować się z wyborem, czym wykończyć ściany.

 Płyta gipsowo-kartonowa i tynk to dwa najpopularniejsze rozwiązania. Oba te materiały mają swoje zalety oraz wady, a decyzja powinna być podyktowana m.in. projektem, materiałem, z jakiego zbudowane są ściany czy budżetem oraz czasem realizacji.

Różne rodzaje tynków 

Tynkowanie ścian wiąże się z kolejnymi wyborami i w zależności od pomieszczenia lub materiału, z którego wykonana jest ściana, należy zastosować inny rodzaj zaprawy:

  • tynki gipsowe sprawdzą się w przypadku tzw. ścian suchych, czyli na przykład w pokojach i korytarzach lub w przypadku pokrywania cegieł, pustaków lub betonu komórkowego;
  • tynki cementowo-wapienne będą odpowiednie w wilgotnych pomieszczeniach lub kiedy niezbędne będzie położenie grubej warstwy zaprawy. 

Płyty gipsowo-kartonowe

W przypadku płyt kartonowo gipsowych, wybór będzie dotyczyć sposobu ich montażu:

  • montaż na klej gipsowy na stabilnych ścianach nośnych, które nie są narażone na wilgoć. Ten rodzaj montażu nie jest możliwy na suficie oraz ścianach skośnych i wymaga solidnego zagruntowania powierzchni;
  • montaż na stelażach z profili może być stosowany w przypadku ścian skośnych oraz sufitów, a powierzchnia nie musi być wcześniej specjalnie przygotowana.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji podczas montowania płyt gipsowo-kartonowych, posiadają one porównywalne tynkowi właściwości termoizolacyjne. Obydwa rozwiązania są również tak samo trwałe, jeśli pracę wykona się z należytą starannością. 

Różnice są zauważalne, jeśli weźmie się pod uwagę czas montażu. Z tynkowaniem trzeba czekać, aż nowo wybudowany obiekt osiądzie, następnie wiele czasu zajmuje samo nakładanie zaprawy i wygładzanie jej. Warto pamiętać również o tym, że schniecie ścian trwa nawet 3 tygodnie.

Płyty gipsowo-kartonowe są gotowe do użycia od razu, można je dowolnie przycinać i dopasowywać ich kształt, a powierzchnia jest od razu prosta, gładka i gotowa do wykończenia. Montaż płyt gipsowo-kartonowych nie wymaga tak dużego doświadczenia, jak tynkowanie, a cała praca jest czystsza. 

Więcej informacji o tym, czym różni się tynk od płyt gipsowo-kartonowych, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/111481/plyta-g-k-czy-tynk-ktore-rozwiazanie-jest-lepsze/.

Materiał partnera

Udostępnij