Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Sprzątanie po budowie – jak się do tego zabrać?

5 sierpnia 2022 Sprzątanie po budowie

Realizacja każdej większej budowy jest kosztownym i czasochłonnym procesem, wymagającym żmudnej i ciężkiej pracy wielu osób. Samo sfinalizowanie prac nie wiążę się jednak jeszcze z zakończeniem całej inwestycji. Miejsce budowy trzeba bowiem posprzątać, ze względu na ogromną ilość pyłu, śmieci oraz innych odpadów. Inwestorzy rzadko jednak zajmują się tym samodzielnie, ze względu na możliwość wynajęcia zewnętrznej firmy.

Pozostałości po budowie

Z usuwaniem różnych pozostałości po budowie wiąże się określony zakres prac. W przypadku remontu działania wykonywane są przede wszystkim na elementach już istniejących, dlatego obejmują np. wyburzanie, tynkowanie i malowanie ścian, wymianę wyposażenia czy zmianę oświetlenia. W takiej sytuacji sprzątania wymagają jedynie pozostałości po farbie, gruz, kurz i pył, jednak poszczególne pomieszczenia często muszą być sprzątane kilkukrotnie. Sprzątanie po budowie jest procesem znacznie trudniejszym i bardziej wymagającym. Poza nieporządkiem i odpadami pozostawionymi wewnątrz obiektu, wielu prac wymagają też pozostałości powstałe na zewnątrz i na terenie całej działki. Do tego rodzaju śmieci należą m.in. deski, styropian, gruz, ziemia czy beton, których zebranie oraz wywiezienie zajmie sporo czasu i pracy.

Prace związane ze sprzątaniem po budowie

Sprzątanie samo w sobie jest działaniem pozornie nieskomplikowanym, a tym samym niewymagającym złożonej wiedzy. Dotyczy to jednak standardowych prac wykonywanych w domu czy mieszkaniu, które wystarczy utrzymywać w czystości poprzez wykonanie standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nieco trudniej wygląda to w przypadku obiektów przemysłowych, magazynów czy hal. Jeżeli w budynkach tych dodatkowo realizowane są procesy produkcyjne, technologiczne czy budowlane, standardowe metody i środki okazują się niewystarczające. Szczególnie skomplikowane jest czyszczenie pobudowlane, które może wymagać wywozu gruzu oraz innych odpadów wielkogabarytowych. W takim przypadku cały proces musi być zrealizowany starannie i prawidłowo, ze względu na specyficzne przepisy.

Etapy czyszczenia i sprzątania

Etapy czyszczenia i sprzątania

Większość inwestorów nie posiada niezbędnej wiedzy, profesjonalnego sprzętu oraz kompetencji, aby przeprowadzić poprawne i zgodne z prawem sprzątanie po inwestycji. W takiej właśnie sytuacji rozwiązaniem może być skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która zajmie się realizacją wszystkich prac. Taką obsługę zapewnia zespół pracowników TETON clean, którzy oferują profesjonalne sprzątanie po budowach. Na początek cały proces musi być odpowiednio zorganizowany i zaplanowany. Aby uniknąć przenoszenia zabrudzeń, zastosowanie znajduje metoda sprzątania poziomowego z wykorzystaniem odkurzacza. Kurz usuwany jest począwszy od sufitu i elementów infrastruktury, dzięki czemu stopniowo opada na posadzkę. Prace te wymagają posiadania odpowiednich uprawnień wysokościowych i alpinistycznych, a także obsługi podestów ruchomych. Kolejny etap polega na zastosowaniu specjalnych środków chemicznych, które trzeba prawidłowo dobrać. O rodzaju stosowanego sprzętu oraz chemii decyduje zarówno zakres prac, jak i dostępność czyszczonej powierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje żywotność używanych w danej inwestycji materiałów.

Koszty sprzątania po budowie

Sprzątanie i czyszczenie po inwestycji łączy w sobie tak naprawdę wiele usług, dlatego trudno jednoznacznie ustalić dla nich wspólną cenę. Profesjonalni wykonawcy są jednak w stanie przygotować spersonalizowaną ofertą, a tym samym określić wydatki związane z obsługą na podstawie kompleksowych oględzin. W koszty sprzątania pobudowlanego wlicza się chociażby wywóz wszystkich odpadów do legalnych punktów odbioru, w których są one poddawane utylizacji. Sama usługa czyszczenia przebiega wieloetapowo, co również ma swój wpływ na finalną cenę. Różnice w kosztach będą zależne także od rodzaju i zakresu zanieczyszczeń, które powstają na etapie prac budowlanych i wykończeniowych. Innych zabiegów wymaga sprzątanie po nakładaniu betonu, wylewce posadzki żywicznej czy chociażby impregnacji elewacji drewnianej, gipsowaniu lub malowaniu.

Żaluzje zewnętrzne

Redakcja mark-bud.pl

Witamy na Mark-Bud.pl – blogu stworzonym z pasji do budownictwa, aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Nasza redakcja to zespół pełen entuzjastów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w tworzeniu oryginalnych wnętrz i pięknych ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

gruz w Dąbrowie Górniczej
Wciągarki dekarskie
ubrania robocze

Jesteś zainteresowany reklamą?