mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

BudownictwoLifestyle

Jak zrobić kosztorys domu?

Jak zrobić kosztorys domu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na budowę domów. Obecne czasy sprzyjają wszelkiego rodzaju inwestycjom ze względu na możliwość dostania wysokich kredytów. Przed przystąpieniem do budowy domu warto jednak sporządzić pełen kosztorys tej inwestycji, aby nie wplątać się w problemy finansowe.

Sposoby na kosztorys

Istnieje kilka dróg na pozyskanie kosztorysu domu. Najprostszym z nich jest zakup gotowego kosztorysu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ze względu na otrzymanie wszelkiego rodzaju planów, jak również pełnej wyceny budowy. Innym sposobem może być zlecenie wykonania kosztorysu profesjonaliście. Kosztorysant za swoją usługę zażyczy sobie jednak odpowiedniej, zapewne niemałej sumy pieniędzy, jak również może nie znać obecnie panujących realiów w kwestii kosztów różnego rodzaju materiałów budowlanych czy też niezbędnego sprzętu do wykonania zlecenia. Kosztorys domu można również pozostawić w rękach wykonawcy. Jeżeli całą budowę ma poprowadzić jedna osoba, może się ona zająć również wykonaniem kosztorysu. Ostatnim sposobem jest wykonanie kosztorysu samodzielnie. Jest to oczywiście najtańsze rozwiązanie, gdyż nie trzeba nikomu płacić za wykonanie tej usługi, jednak należy mieć dużą wiedzę i doświadczenie w tym temacie.

Jak wykonać kosztorys domu samodzielnie?

Decydując się na wykonanie kosztorysu domu samodzielnie trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę fakt, że nie jest to zadanie proste i krótkie. Sporządzenie kosztorysu wymaga bowiem pozyskania specjalistycznej wiedzy w wielu dziedzinach, począwszy od prawa budowlanego. Zdarza się, że chcąc pozyskać kredyt na budowę domu banki wymagają również podpisu na kosztorysie osoby z ważnymi uprawnieniami budowlanymi. Decydując się na samodzielne wykonanie kosztorysu należy więc wziąć to pod uwagę. Odpowiedzi na pytanie, jak zrobić kosztorys domu należy natomiast szukać u innych, bardziej doświadczonych osób w tej dziedzinie. Z pomocą w tym temacie przychodzi również internet, w którym w obecnych czasach można znaleźć różnego rodzaju narzędzia, dzięki którym wykonanie takiego kosztorysu jest możliwe.

Stworzenie kosztorysu domu jest jednym z kluczowych etapów tego rodzaju inwestycji. Dobrze stworzony kosztorys zapobiega bowiem różnego rodzaju problemom i niedomówieniom na dalszych etapach realizacji projektu. Sporządzenie kosztorysu domu można zlecić osobie zewnętrznej, firmie wykonawczej, jak również możliwe jest stworzenie kosztorysu samemu. W przypadku tworzenia kosztorysu domu warto jednak zasięgnąć opinii fachowców w tej dziedzinie.

Udostępnij