mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

LifestyleOgród

Jak wykorzystać pień drzewa w ogrodzie – inspiracje

Jak wykorzystać pień drzewa w ogrodzie – inspiracje

Pień drzewa może łatwo stać się zarówno użytkowym, jak i ozdobnym elementem każdego ogrodu. Jeśli naszym celem jest stworzenie pięknej, naturalnej przestrzeni albo magicznego ogrodu, który wygląda na zamieszkany przez wróżki, elementy rodem z dzikiego krajobrazu bardzo nam w tym pomogą. Zastanawiasz się, jak wykorzystać pień drzewa w ogrodzie? Zapoznaj się z kilkoma poradami i inspiracjami.

Naturalny krajobraz

Jeżeli mamy do dyspozycji duży ogród, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w nim pełniący czysto dekoracyjną funkcję pień drzewa. Możemy położyć go w pobliżu innych drzew czy nad oczkiem wodnym, w taki sposób, by imitował drzewo przewrócone przez wichurę czy z innych naturalnych przyczyn. Żeby móc wykorzystać nieobrobiony pień jako „ławkę”, należy pamiętać, aby osadzić go stabilnie w ziemi. Można też bardziej dostosować pień do siedzenia, oczyszczając część z kory i kształtując płaskie i gładkie siedziska. Pamiętajmy, że niezabezpieczone niczym drewno będzie nasiąkać wodą, deszczową i gruntową. Podczas obróbki pnia drzewa możemy kilkukrotnie pociągnąć jego powierzchnię olejem do drewna, który je zabezpieczy, nie zmieniając jednocześnie wyglądu drewna.

Przyjemne dla oka i użyteczne dla środowiska

Szczególnie w miastach pasjonaci przyrody mają niepowtarzalną okazję, by w swoich ogrodach stworzyć małe parki różnorodności biologicznej. Bujne i kolorowe łąki kwietne zamiast jednolitych trawników, rodzime gatunki krzewów zapewniające schronienie ptakom… W takim „dzikim” ogrodzie również świetnie sprawdzi się dodatek w postaci pnia drzewa. Odpowiednio przygotowany, może stanowić schronienie dla jeży ( które pomagają nam pozbyć się z ogrodu tych nieproszonych gości – ślimaków, które bywają bardzo uciążliwymi szkodnikami grządek) i wielu gatunków owadów.

Piękne kwiaty w naszych ogrodach przyciągają pszczoły. Nie powinniśmy jednak kojarzyć ich ani z miodem, ani z użądleniami – w miastach spotykamy głównie samotnicze gatunki pszczół, które odgrywają istotną rolę w zapylaniu roślin, a przy okazji są zupełnie nieagresywne. Pień drzewa z odpowiednio nawierconymi otworami może posłużyć im jako „domek” umożliwiający przezimowanie młodych osobników.

Unikatowe dodatki

Jeśli jesteśmy przygotowani na trochę cięższą pracę przy obróbce drewna, z pnia drzewa możemy wykonać ogrodowe krzesła o unikalnym wyglądzie. Z cienkim plastrów pnia można też ułożyć urokliwą ścieżkę, umieszczając plastry w niewielkich zagłębieniach w ziemi rozmieszczonych na odległość kroku. Pamiętajmy, że niezainpregnowane żadnym preparatem drewno trzeba będzie wymienić po kilku latach.

Udostępnij