mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Czym jest dom pasywny? Cechy, technologie, projekt

Czym jest dom pasywny? Cechy, technologie, projekt

Jest przyjazny dla środowiska i tani w utrzymaniu – dom pasywny to alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Co warto wiedzieć o domach pasywnych?

Dom pasywny – co to jest?

Domem pasywnym nazywa się budynek, który dzięki wykorzystaniu odpowiedniego projektu, technologii i materiałów wyróżnia się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię potrzebną do jego ogrzania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowo dom pasywny wykorzystuje szereg innych technologii, które umożliwiają zredukowanie kosztów eksploatacji, między innymi panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, rekuperację.

Wybudowanie domu jednorodzinnego w technologii pasywnej jest związane z wyższym kosztem, jednak stanowi on przyszłościową inwestycję w obliczu ciągłych podwyżek cen energii.

Cechy domu pasywnego:
– Ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną,
– Jest tani w utrzymaniu,
– Jest przyjazny dla środowiska naturalnego,
– Wymaga większych nakładów początkowych.

Zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym

Budynek wzniesiony w technologii pasywnej powinien mieć zapotrzebowanie na energię na poziomie niższym niż 15 kWh/(m2/rok). Oznacza to, że zużywa on kilkukrotnie mniej energii od zwykłego budynku.

Nie należy mylić domu pasywnego z energooszczędnym – dom pasywny ma niższe zapotrzebowanie na energię od domu energooszczędnego, która w jego przypadku wynosi 40 kWh/(m2/rok). Dla budynku standardowego to do 70 kWh/(m2/rok).

Jak wygląda dom pasywny?

Na pierwszy rzut oka dom pasywny nie różni się od zwykłego. Może być to dom parterowy, z użytkowym poddaszem, piętrowy. Tego typu budynki mają jednak specjalnie zaprojektowane bryły, aby minimalizować ucieczkę ciepła.

Dom pasywny ma zwartą bryłę, nie ma wykuszy, balkonów oraz innych wystających poza jego obrys elementów. Okna zlokalizowane są głównie od strony południowej budynku, co pozwala na jego pasywne dogrzanie, natomiast nie wykonuje się ich od strony północnej – chłodniejszej.

Domy pasywne – technologie budowy

Pasywne budownictwo wykorzystuje różne technologie, które pozwalają na wzniesienie budynku o niskim zapotrzebowaniu energetycznym.

Do budowy domu pasywnego stosuje się między innymi:
– Beton komórkowy,
– Keramzytobeton,
– Ceramikę,
– Silikaty.

Dom pasywny może być także wybudowany z elementów prefabrykowanych, co pozwala na jego szybsze wzniesienie.

Gdzie kupić projekt domu pasywnego?

Obecnie dom pasywny można wybudować zarówno z projektu gotowego z katalogu, jak i według projektu indywidualnego.

Gotowe projekty domów można zakupić w internecie, natomiast projekt indywidualny należy zamówić w biurze architektonicznym.

Udostępnij