Rozważasz wykorzystanie fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, firmie, czy w gospodarstwie rolnym? Nie wiesz, czy będzie to spore obciążenie dla Twojego budżetu? Liczysz na wskazówki, które pomogą Ci rozwiać wątpliwości? Znajdziesz je w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej?
Wydawać by się mogło, że montaż fotowoltaiki zawsze będzie wiązał się ze stałymi kosztami. Jednak wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zgłębienie zagadnienia, by dojść do wniosku, że koszt tego typu inwestycji uzależnione są od kilku różnych czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o mocy oraz wielkości całego przedsięwzięcia. Oczywiście nie możemy tutaj stawiać na przypadkowe wyboru, ponieważ instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się tylko tam, gdzie zostaną odpowiednio dobrane. Dlatego przy projektowaniu należy przede wszystkim oszacować zapotrzebowanie energetyczne swoich budynków, a następnie do nich dobrać potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej. Wiadomo, że w tym przypadku, im większej mocy potrzeba, tym większych kosztów należy się spodziewać.
Nie bez znaczenia pozostaje również to, na jaki rodzaj instalacji postawimy. Najczęściej tego typu rozwiązania montowane się na dachu, ale zdarzają się przypadki, gdzie jest to niemożliwe, więc trzeba zmierzyć się z montażem na gruncie. W obu przypadkach w grę wchodzi trochę pracy, co generuje też dodatkowe koszty związane z instalacją fotowoltaiczną.
Kluczowe znaczenie będzie mieć także rodzaj wybranych przez nas paneli fotowoltaicznych. Dystrybutorzy dokładają starań, by sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów, w tym również tych najbardziej wymagających. Efektem tego jest bardzo szeroki wybór paneli fotowoltaicznych. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się takie same, ale różnice zauważymy nie tylko w wykorzystanych surowcach, ale również w działaniu, czy cenie.
Najlepsze rozwiązania są zwykle droższe, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną, więc ich zakup może nam wyjść na korzyść. Poza tym musimy jeszcze dokupić kilka innych elementów, ponieważ praca instalacji nie opiera się wyłącznie na panelach fotowoltaicznych. Potrzebny nam będzie również falownik, konstrukcja nośna oraz okablowanie. Zakup poszczególnych elementów będzie generować dodatkowe koszty, które trzeba uwzględnić w całej inwestycji.
Oczywiście musimy również uwzględnić to, że istotne znaczenie ma to, na jaką firmę zdecydujemy się postawić. Choć na rynku działa wielu dystrybutorów paneli fotowoltaicznych, to każdy z nich może mieć inny zakres usług, czy cennik. Tym samym to, ile zapłacimy za całe przedsięwzięcie, będzie zależeć od naszego ostatecznego wyboru.
Instalacja fotowoltaiczna – obciąży nasz budżet, czy nie?
Bazując na tym, co udało nam się ustalić, można dojść do wniosku, że instalacja fotowoltaiczna może stanowić spore obciążenie dla naszego budżetu. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ wystarczy rozważniej wybierać, z jaką firmą nawiążemy współpracę, a na pewno nie będziemy musieli obawiać się nadwyżki kosztów.
Ogólnie koszt tego typu inwestycji zamyka się w 20-40 tysięcy złotych, z czego część możemy odzyskać, bo istnieje wiele programów rządowych, które wspierają tego typu działania. Co więcej, jeśli postawimy na odpowiednią firmę, to sprawiamy, że jedna ekipa zajmie się nie tylko dostarczeniem paneli fotowoltaicznych, ale również zapewni wsparcie przy samym montażu, więc to zdecydowanie wyjdzie nam korzyść.