mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Windy w budynkach mieszkalnych

Windy w budynkach mieszkalnych

Winda to wynalazek, do jakiego każda osoba zdążyła się już przyzwyczaić. Dzięki niej podróżowanie w pionie staje się zdecydowanie łatwiejsze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wybór tego elementu powinien być bardzo starannie przemyślany. Tak, aby mieć pewność, że dźwig Warszawa będzie działał w pełni funkcjonalnie, zapewniając wygodę i komfort użytkowania.

Dźwigi osobowe

Wyróżnia się dwa rodzaje dźwigów – osobowe i towarowe. Już sama nazwa wskazuje, jak wykorzystuje się tego rodzaju elementy. Dźwigi osobowe służą do podróżowania w pionie, zatrzymując się na poszczególnych przystankach. Ile jest tych przystanków? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakiej wysokości budynkiem będzie się miało do czynienia. Architekt musi bardzo starannie podejść do planowania tego elementu, dbając również o wybór samego dźwigu, który będzie bezpieczny w użytkowaniu.

Jak wybrać windę?

Pod uwagę bierze się na ogół dwie rzeczy:

  • wymagania klienta,
  • uwarunkowania techniczne budynku.

Ważne jest również bezpieczeństwo. Należy wybrać tylko i wyłącznie takie windy, które posiadają stosowne certyfikaty, dopuszczające do użytku. Aczkolwiek, pod uwagę bierze się również takie czynniki, jak prędkość jazdy, możliwość wysokiego podniesienia (nie każda winda będzie w stanie obsłużyć budynek z kilkunastoma piętrami), udźwig mierzony w kilogramach, sposób sterowania, czy też rodzaj napędu.

Czy windy są drogie?

Temat, który chyba wzbudza największe zainteresowanie. Koszt, który związany będzie z powstaniem windy. Czy płaci się za to dużo? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ finalna cena zależna jest od wyżej wymienionych czynników. Na cenę wpływ ma chociażby wielkość kabiny i możliwość przewozu za jednym razem dedykowanej ilości osób. Nie można zapominać o tym, że na cenę zakupu windy wpływ mają również takie czynniki, jak wymagany udźwig, ilość przystanków przewidzianych po drodze, umiejscowienie dźwigu (czy będzie to wnętrze budynku, czy strona zewnętrzna), a także standard wykończenia kabiny.

Wykonawca kabiny

Pod uwagę należy również wziąć wykonawcę kabiny, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z należytym porządkiem. Jedną z firm, jakie zasługuje na uznanie, jest http://www.lift.pl/kontakt-warszawa. Można u nich zamówić dźwigi osobowe do budynków mieszkalnych, jak również windy towarowe. Zawsze można liczyć z ich strony na indywidualne podejście. Pozwoli to na wybranie windy solidnej jakości, która będzie w stanie zapewnić maksimum komfortu.

 

Udostępnij