Ludzkie oko to narząd zmysłu, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie podczas codziennych czynności. Z pewnością nikt nie chce, aby z jego narządem wzroku stało się coś niedobrego. Niestety urazy oka przy pracy są bardzo częstym zjawiskiem. Wiążą się one również z brakiem możliwości wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika. Dlatego stosowanie środków ochrony oczu jest ważne i konieczne.
Kiedy stosować środki ochrony oczu?
Środki ochrony oczy najlepiej stosować wszędzie tam, gdzie może dojść do jakiegokolwiek potencjalnego uszkodzenia jak urazy mechaniczne, możliwość dostania się cieszy do oka czy promieniowanie UV. Przy wykonywaniu pewnych rodzajów pracy są one koniecznością. Najpopularniejsze prace wymagające ochrony oczu to:
- spawalnictwo,
- obróbka materiałów,
- budownictwo,
- praca z chemikaliami,
- prace na liniach produkcyjnych.
W niektórych zakładach pracy jest wręcz konieczność noszenia środków ochrony oczu przez cały czas pracy. Szczególnie w przedsiębiorstwach zajmujących się cieczami zawierającymi chemikalia bądź, w których występuje zwiększone promieniowanie UV.
Okulary ochronne dla osób z wadami wzroku
Noszenie okularów korekcyjnych stanowi problem w przypadku ochrony oczu, jednak nie powinien on w żaden sposób wpłynąć na zapewnienie bezpieczeństwa pracy pracownikowi z wadą wzroku. Można to osiągnąć za pomocą:
- gogli ochronnych,
- okularów ochronnych zakładanych na okulary korekcyjne,
- okularów ochronnych korekcyjnych.
Najczęściej rekomendowane rozwiązanie to okulary ochronne, które można założyć na okulary korekcyjne. Trzeba jednak zauważyć, że najbardziej wygodnymi dla pracownika są okulary ochronne korekcyjne https://safetyline.pl/okulary-ochronne-korekcyjne/. I choć przepisy nie wskazują jednoznacznie jaki rodzaj środków ochrony oczu przeznaczony jest dla osób z wadami wzroku, to warto zapewnić takim pracownikom oprócz bezpieczeństwa jak najlepszy komfort pracy.
Jak dbać o okulary ochronne korekcyjne?
Aby okulary ochronne korekcyjne służyły długo, należy o nie odpowiednio dbać. Przed każdym użyciem warto sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone. Gdy dojdzie do ich zabrudzenia, należy użyć wody z delikatnym środkiem myjącym oraz ostrożnie wytrzeć na sucho miękką ściereczką. Powinno unikać się czyszczenia suchą szmatką, ponieważ może ona uszkodzić ich powłokę lub zarysować je.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to obowiązek pracodawcy. Warto jednak wraz z bezpieczeństwem zadbać o komfort pracy, dzięki czemu pracownikowi będzie pracowało się przyjemniej, a to z całą pewnością przełoży się na jego wydajność.