mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

BudownictwoLifestyle

Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje i jaka jest cena?

Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje i jaka jest cena?

Ubezpieczeniem objąć można nieruchomość, która już istnieje oraz taką, która jest dopiero wznoszona. Ubezpieczając dom, warto dowiedzieć się, czego dotyczy ochrona i jakie zdarzenie skłoni ubezpieczalnie do wypłacenia odszkodowania, a przede wszystkim, jaka będzie wysokość składki.

Co to jest ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie skierowane jest do inwestorów indywidualnych w celu ochrony nieruchomości w procesie jej budowania. Podczas etapów budowania ubezpieczenie może być rozszerzane i chronić może poszczególne elementy. Jeśli dom wybudowany jest do stanu zamkniętego, wówczas ochroną objąć można urządzenia i materiały budowlane.
Polisa ubezpieczeniowa trwa co najmniej 12 miesięcy i zawiera wszystkie dane na temat zakresu ochrony, z limitami oraz wyłączeniami odpowiedzialności.

Co najczęściej obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

Ochronie poddawane są mury oraz elementy stałe, a ubezpieczenie dotyczy najczęściej następujących zdarzeń losowych:
– ogień,
– powódź i zalanie,
– huragan i grad,
– uderzenie pioruna,
– eksplozja i zapadanie się ziemi lub jej osuwanie.
Wiele elementów, jakie można objąć ochroną, trzeba dokupić dodatkowo, a są nimi, np. kradzież z włamaniem. Czasem, aby móc dokupić dodatkowe ubezpieczenie na określonym etapie prac budowlanych, nieruchomość musi spełniać określone warunki. W przypadku kradzieży dom musi mieć dach, okna i być zamykany na klucz.

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

Jeżeli stawiany jest nowy budynek lub trwa jego przebudowa, która narusza jego konstrukcję, wówczas należy wykupić oddzielne ubezpieczenie. Kiedy w domu odbywa się remont, który nie ingeruje w konstrukcję budynku, wtedy wystarczy wykupić polisę mieszkaniową.
Polisę można wykupić u konsultanta telefonicznego, który przedstawi aktualne oferty, a także wyśle je mailem, aby klient mógł podjąć decyzję. Drugim sposobem na wykupienie polisy jest skorzystanie z porównywarki internetowej, dzięki której można zapoznać się z ceną oraz zakresem ochrony w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Najczęściej ubezpieczenie nieruchomości w budowie jest tańsze od ubezpieczenia zamieszkałej posiadłości. Wpływ na to ma niedostępność kilku rozszerzeń, np. ochrona w razie pożaru lub kradzieży z włamaniem.
Ostateczna cena polisy ubezpieczeniowej uzależniona jest od indywidualnych wyborów, wartości całej nieruchomości oraz jej lokalizacji, a także od rodzaju konstrukcji, ponieważ budowa domu z drewna wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia pożaru.

Udostępnij