mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

BudownictwoDom

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna?

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie optymalna?

Ceny prądu ciągle idą w górę, dzięki czemu coraz popularniejsza staje się fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne montowane są na domach pasywnych oraz gospodarstwach energooszczędnych, a także na domach budowanych w sposób tradycyjny.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest procesem, który umożliwia pozyskanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych oraz wszystkich niezbędnych urządzeń można uzyskać prąd, a zarazem oszczędzić pieniądze, jakie trzeba byłoby przeznaczyć na rachunki za energię elektryczną.

Jak określić ilość zużywanej energii w domu?

Aby określić, ile energii zużywane jest w domu, można posłużyć się rachunkami za prąd lub skorzystać z kalkulatorów zużycia energii, które można znaleźć w internecie. Korzystając z kalkulatora, wystarczy wpisać niezbędne dane i otrzymamy wynik, obrazujący ile prądu zużywamy.
Samodzielne obliczenie ilości zużywanej energii jest czasochłonne i może być obliczone w nieprawidłowy sposób. Wykonując obliczenia samodzielnie, można skorzystać ze wzoru:
moc urządzenia podana z watach podzielona przez 1000 kilowatogodzin pomnożone przez czas użytkowania urządzenia w godzinach.
Obliczenia takie należy wykonać, biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia w domu, które zużywają prąd.
Wartość ilości zużytej energii najczęściej podawana jest w przybliżeniu, a jeśli samodzielnie nie umiemy dokonać wyliczeń, możemy skorzystać z pomocy specjalisty.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom jest potrzebna?

Wiedząc, ile dom zużywa prądu, łatwo można dobrać moc fotowoltaiki. Obliczyć moc paneli można korzystając z kalkulatora, do którego wpisuje się miesięczny rachunek za energię elektryczną.
Warto pamiętać, że fotowoltaika o mocy 1 kWp wytwarza 1000 kWh, co wystarcza na zapotrzebowanie na prąd dla jednej osoby. Wartość ta jest przybliżona, a wiele zależy od wydajności paneli oraz dostępu do słońca.
Kiedy znamy już moc instalacji fotowoltaicznych, trzeba wybrać panele. Optymalna ilość paneli uzależniona jest od ich mocy oraz sprawności, a także ilości miejsca na dachu, które potrzebne jest do montażu.
Moc instalacji dla 4-osobowej rodziny wynosi 4 KwP, a panele zamontowane powinny być na dachu z południowej strony, ponieważ tam jest najwięcej słońca i dzięki temu panele są wydajniejsze.
Maksymalna moc instalacji powinna stanowić roczne zapotrzebowanie na prąd. Jeśli instalacja wytwarza nadwyżki prądu, wówczas prąd ten jest przechowywany w sieci energetycznej i można go wykorzystać w razie potrzeby.

Udostępnij