mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Projekt domu – wybór pracowni projektowej

Projekt domu – wybór pracowni projektowej

Usługi świadczone przez pracownie projektowe są obecnie naprawdę szeroko dostępne. Pracowni jest wiele, zatem planując budowę domu jednorodzinnego, budynku usługowego, jak i całych osiedli mieszkaniowych, bez problemu znajdziemy fachowców w dziedzinie projektowania. Szeroka gama usługodawców sprawia jednak, że wybór jednego z nich może być trudny. Wszyscy chcielibyśmy by biuro, z którym będziemy współpracować było jak najbardziej profesjonalne, a przy tym – z korzystnym cennikiem, dlatego dla wielu inwestorów znalezienie właściwej pracowni nie jest wcale oczywiste. 

Doświadczenie i rzetelność biura/pracowni projektowej

Przeglądając gotowe projekty domów, zapoznajemy się z projektami stworzonymi przez renomowane pracownie, z wieloletnim stażem na rynku. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na portfolio danej pracowni. Jeśli interesuje nas dom jednorodzinny, a w ofercie pracowni prym wiodą hale lub budynki usługowe, to być może dane biuro nie do końca czuje obecne trendy w budownictwie mieszkaniowym. Jeśli natomiast interesuje nas budynek usługowy, a w ofercie są tylko domy, to zapewne taka pracownia niezbyt dobrze będzie się czuła w segmencie biznesowym. Są oczywiście także takie pracownie, które mają bardzo szeroki zakres usług, a na ich pokładzie znajdują się specjaliści z wielu branż – takim biurom na pewno można zaufać. Na wiarygodność pracowni projektowej wpływa staż na rynku, uprawnienia zatrudnionych osób, konkretna specjalizacja, a także opinie, z którymi zawsze warto się zapoznać. 

Dzięki współpracy z biurem, w którym zatrudnieni są odpowiednio wykwalifikowane osoby, mamy pewność, że projekt domu, który zakupimy lub zlecimy do realizacji, będzie spełniał wszystkie aktualne przepisy prawa, a jego zawartość będzie zgodna z przyjętymi normami. Dzięki temu, nie będziemy mieli problemu w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę, jak również później – podczas odbioru. Dobrze sporządzona dokumentacja architektoniczna i techniczna ułatwi nam także przejście przez kolejne etapy budowy i pozwoli uniknąć błędów i nieporozumień związanych z niejasnymi informacjami zawartymi w projekcie.

Czytelna i sprawna komunikacja

Kontakt z biurem projektowym czeka nas zarówno przy zamówieniu projektu indywidualnego, jak i projektu gotowego – gdyż taki projekt należy zaadaptować do warunków lokalnych przez miejscowego architekta. Decydując o wyborze konkretnego biura projektowego, warto zwrócić uwagę czy daje nam ono możliwość łatwego kontaktu na wszystkich etapach zakupu lub obsługi projektu. Ważne, w jakich godzinach biuro jest otwarte, czy na czas dostaniemy zwrotną odpowiedź na maila i czy osoba dedykowana do kontaktu jest kompetentna. W trakcie kontaktu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy zakres usług jakie oferuje pracownia pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Równie istotna jest wyrozumiałość architekta wobec naszej niewiedzy i chęć objaśnienia skomplikowanych niuansów oraz nie do końca czytelnych dla nas, terminów budowlanych. Architekt powinien nam określić w jakim zakresie modyfikacja projektu gotowego jest możliwa i czytelnie ustosunkować się do naszych wizji. Czasem, wprowadzanie na pozór małych zmian, może bowiem generować konieczność modyfikacji konstrukcji, co bezpośrednio wpływa na koszt planowanych zmian adaptacyjnych. Terminowość biura, to także niezmiernie istotny aspekt współpracy. Jeśli umówiony termin na przesłanie np. koncepcji zmian przesuwany jest z tygodnia na tydzień, będzie to wyraźnym sygnałem, że mamy do czynienia z nierzetelnym usługobiorcą. W takim przypadku lepiej wycofać się od razu, niż brnąć w ten kłopotliwy układ. 

Profesjonalne pracownie projektowe oferują wiele możliwości kontaktu: formularz kontaktowy, e-mail, infolinię czy punkty sprzedaży bezpośredniej.

Opinie

Dokonując konkretnego wyboru, warto zwrócić uwagę na dostępne opinie o danym biurze. Można pozyskać wiedzę od znajomych, którzy w ostatnim czasie kupowali lub adaptowali projekt, jak również sprawdzić informacje na budowlanych forach lub stronach z opiniami. Jeśli pośród wielu pozytywnych opinii znajdzie się jedna negatywna, to oczywiście nie warto się nią przejmować. Natomiast w odwrotnej sytuacji, lepiej zweryfikować swoje plany i nie nawiązywać współpracy z taką pracownią. 

 Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Udostępnij