mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Automatyka przemysłowa – nowoczesna technologia na co dzień

Automatyka przemysłowa – nowoczesna technologia na co dzień

Czy można opisać w kilku słowach automatykę przemysłową? Tak naprawdę to nie. Powodem tego jest wciąż rozwijająca się technologia, która ma do zaoferowania nowe rozwiązania. Można powiedzieć, że są to inteligentne budynki, ale nie można zapomnieć także o indywidualnym projektowaniu elektroniki.

Automatyka przemysłowa – ogólnie

Można za to powiedzieć, że tego typu działania mają za zadanie skupić się dookoła działania różnego rodzaju urządzeń. Dokładnie mowa tutaj o ich monitorowaniu, jak również sterowaniu. Nadzorowanie tych procesów jest koniecznością, aby zapewnić m.in. możliwą ciągłość pracy. Poniekąd powiązane jest to również z tym, aby w pewnych procesach doprowadzić do ograniczenia udziału czynnika ludzkiego. Nie z każdej czynności można wyeliminować człowieka, ale z wielu już można.

Jaka automatyka przemysłowa?

Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Potrzebne jest bowiem zdefiniowanie potrzeb biznesowych. Ktoś może wykorzystać sterowniki PLC gromadzące dane. Jednak w innym miejscu potrzebne okażą się inne sterowniki, które będą wspierać precyzyjną obróbkę metalu CNC. Przy dużych wyrobach potrzebna będzie kolejna grupa sterowników, które będą musiały poradzić sobie ze stawianymi wyzwaniami.

Dobór rozwiązań uzależniony jest od danej firmy. Na pewno pod uwagę należy wziąć m.in. :

  • obowiązujące normy,
  • specyfikacje techniczne,
  • specyficzne wymagania klienta.

Decydując się na wykorzystanie automatyki przemysłowej, koniecznością będzie także wzięcie pod uwagę tego, co już się tak naprawdę posiada. W szczególności, jeżeli mowa jest o dużych parkach produkcyjnych. Warto uwzględnić m.in. urządzenia kontrolno-pomiarowe, wykonawcze, sterujące. Nie można także pomijać oprogramowania, które służy do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych.

Temat automatyki przemysłowej nie jest łatwy. Co jednak nie oznacza, że nie będzie można mu podołać. Tym bardziej że do wyboru jest wiele firm, jakie specjalizują się w tej dziedzinie.

Polska firma technologiczna

Comatiq, której ofertę można znaleźć na stronie https://comatiq.pl/, specjalizuje się w doborze automatyki przemysłowej. Każdy klient ma zapewnione fachowe doradztwo, które pomaga wybrać najkorzystniejsze rozwiązania, usprawniające pracę. W swojej ofercie mają oni m.in. projektowanie elektroniki, oprogramowanie, testowanie. Można u nich także zamówić logistykę oraz zaopatrzenie. W przypadku ewentualnych wątpliwości, zawsze można umówić się na rozmowę, aby uzyskać wszelkie wyjaśnienia.

 

Udostępnij