Chcesz, by Tobie i Twojej rodzinie żyło się przyjemnie w nowym mieszkaniu? Upewnij się, że podczas jego wyboru uwzględniasz najistotniejsze czynniki, które mają wpływ na tę sferę. Każdy z nas ma nieco inne potrzeby, dlatego niemożliwe jest stworzenie uniwersalnej listy cech, którymi powinno charakteryzować się idealne mieszkanie. Zbiór pożądanych właściwości nowego lokalu z łatwością możesz jednak skompletować sam. Podpowiadamy, jak się za to zabrać!
Określ budżet i rodzaj rynku
Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego lokum odpowiednio oszacuj swój budżet. Jeśli zamierzasz wziąć kredyt na mieszkanie, pamiętaj o konieczności wniesienia wkładu własnego (zwykle w wysokości 20% wartości mieszkania). Na tym etapie warto także zastanowić się, czy wolisz zamieszkać w nowym mieszkaniu, czy też odkupić je od poprzedniego właściciela.
Nowe nieruchomości są częścią tak zwanego rynku pierwotnego. Do ich najważniejszych zalet należy m.in. możliwość urządzenia ich tak, by były całkowicie zgodne z gustem i potrzebami właściciela, nowoczesne materiały zastosowane w ich budowie oraz mnóstwo technologicznych udogodnień i rozwiązań pozwalających oszczędzać energię. Używane mieszkania, czyli te pochodzące z rynku wtórnego, często są nieco tańsze. Należy jednak pamiętać, że do ceny ich zakupu trzeba będzie doliczyć także koszt generalnego remontu.
Lokalizacja mieszkania — w mieście czy na obrzeżach?
Nie jest tajemnicą, że to właśnie lokalizacja w dużej mierze kształtuje ceny mieszkań. Zasada jest prosta — im bliżej centrów wielkich ośrodków miejskich, tym więcej zapłacimy za lokal o określonym standardzie. Usytuowanie mieszkania ma jednak duże znaczenie także dla wygody życia w nim. Dobierając lokalizację, warto upewnić się, że w pobliżu dostępne są najważniejsze punkty handlowe i usługowe. Rodzice powinni sprawdzić, jak duży dystans dzieli mieszkanie od najbliższego żłobka, przedszkola czy szkoły.
Dostęp do placówek edukacyjnych czy medycznych jest znacznie łatwiejszy w miastach. By zapewnić sobie łatwość korzystania z nich, a przy tym nie musieć znosić wiecznie hałaśliwego centrum miasta, dobrym pomysłem może być zamieszkanie w bliskim sąsiedztwie wielkich ośrodków miejskich. Interesującą propozycją może być na przykład mieszkanie w mniejszym mieście położonym zaraz obok znacznie większego. W ten sposób domownicy mogą bez przeszkód cieszyć się kameralną atmosferą okolicy, a w razie potrzeby — zawsze mieć w zasięgu najważniejsze miejsca. Taką możliwość dają na przykład mieszkania na sprzedaż Siechnice.
Ile pokojów powinno mieć mieszkanie dla całej rodziny?
Liczba pokojów w mieszkaniu może być równa liczbie domowników — w ten sposób każda osoba znajdzie w nim swój własny kąt, w którym będzie mogła cieszyć się niezmąconym spokojem. Rodzice mogą też dzielić sypialnię. Warto pamiętać, że choć małe dzieci chętnie śpią razem z mamą i tatą, w okresie dojrzewania z pewnością zapragną mieć własną przestrzeń, którą będą mogły urządzić zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Warto więc upewnić się, że w nowym mieszkaniu każde dziecko będzie mogło mieć swój pokój.
Materiał zewnętrzny