mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Elementy armatury przemysłowej – płynowskazy

Elementy armatury przemysłowej – płynowskazy

Armatura przemysłowa cechuje się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, jest niezastąpiona we wszystkich sytuacjach, w których wykorzystywane są urządzenia pod wysokim ciśnieniem. Produkowana jest ze stali nierdzewnej, stali węglowej, mosiądzu oraz polipropylenu. Jest dostosowana do pracy z różnego rodzaju cieczą, nie tylko z wodą, ale także z olejami, kwasami czy klejami. Jest stosowana w wielu branżach przemysłowych, między innymi w przemyśle spożywczym, energetycznym i petrochemicznym.

Do czego są wykorzystywane płynowskazy?

Jednym z elementów aparatury przemysłowej są płynowskazy, czyli specjalistyczne urządzenia umożliwiające odczyt poziomu cieczy. Są one wykonane z materiałów najwyższej jakości i niezależnie od środowiska, w jakim są wykorzystywane i rodzaju zastosowanej cieczy cechują się dużą wytrzymałością, dzięki temu dają możliwość wykonania rzetelnych pomiarów. Ich głównym zadaniem jest kontrolowanie poziomu cieczy w różnego rodzaju zbiornikach i kotłach parowych. Do sprawdzenia poziomu płynów z udziałem aparatury płynowskazowej wykorzystywanych jest kilka technik, należą do nich między innymi:

  • technika pływakowa,
  • hydrostatyczna,
  • optyczna,
  • nurnikowa.

Aby armatura przemysłowa pracowała bezawaryjnie, warto stosować produkty pochodzące od doświadczonych producentów, szeroką ofertę takich produktów oferuje: https://www.continentaltrade.com.pl/.

Rodzaje płynowskazów

Wśród aparatury płynowskazowej można znaleźć wiele różnych urządzeń. Do odczytania poziomu wody, cieczy spożywczych, agresywnych i neutralnych często wykorzystywane są płynowskazy zbudowane ze szklanej rurki znajdującej się w metalowej osłonie, ich budowa opiera się na dwóch głowicach i zaworze spustowym. Z kolei płynowskaz prosty z transparentną ramką, jest zbudowany podobnie, ale dodatkowo posiada zawory kulowe i jest stosowany do pomiarów wody, pary wodnej oraz płynów neutralnych i agresywnych. Modele przechylne również są zaopatrzone w przechylną ramkę, ich budowa jest podobna do wariantów prostych, ale są zaopatrzone dodatkowo w boczny łącznik umożliwiający odczyt, nawet kiedy płynowskaz jest przechylony o 30 stopni. Jeszcze innym rodzajem płynowskazów są modele zaopatrzone w dwie głowice i dwie ramki, w których zamontowane jest szkło refleksyjne. Tego typu model przechylny posiada łączni boczny, co pozwala na jego przechył w obrębie 30-stopniowego kąta. Do instalacji amoniakalnych stosowany jest specjalnie skonstruowany do tego celu płynowskaz, w jego skład wchodzą dwie głowice z zaworami iglicowymi oraz górna i dolna ramka zaopatrzona w szkło refleksyjne.

 

Udostępnij