Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Co to są panele operatorskie HMI i do czego służą?

24 lutego 2023 panele operatorskie HMI

Nowoczesne panele operatorskie HMI należą do podstawowych interfejsów człowiek-maszyna, umożliwiających nadzór operatora nad systemem automatyki. W artykule omówimy szerzej, czym są dotykowe panele HMI i porównamy ich funkcje z systemami SCADA. Zapraszamy do lektury!

Przemysłowe panele HMI (ang. Human-Machine Interface) coraz częściej służą nie tylko do realizacji zadań sterowania. Rozwój nowych technologii sprawia, że zastosowanie paneli HMI często zahacza o zadania realizowane dotąd przez komputery przemysłowe. Urządzenia HMI są ponadto integrowane z oprogramowaniem wyższego rzędu – głównie systemami klasy ERP. Nierzadko możemy spotkać zarówno stacjonarne, jak i przenośne, bezprzewodowe panele operatorskie.

Czym są panele operatorskie HMI?

Panele HMI coraz częściej przyjmują formę ekranów dotykowych z opcjonalnymi przyciskami i manipulatorami. Głównym zadaniem paneli operatorskich jest wydawanie poleceń sterujących do maszyn przemysłowych. Jednocześnie urządzenia operatorskie pomagają w wizualizacji elementów procesu technologicznego czy prezentacji informacji na temat stanu pracy danej maszyny. Warto dodać, że sprzęt często służy do monitorowania całej linii technologicznej.

Jednym z uznanych na polskim rynku dostawców paneli operatorskich jest SABUR. Na stronie sabur.com.pl można znaleźć urządzenia przemysłowe klasy HMI firm Saia Burgess Controls oraz panele operatorskie ESA i ASEM.

Funkcje i wyposażenie paneli HMI

Operatorskie panele HMI służą do realizacji szeregu zadań związanych z nadzorem nad prawidłowym przebiegiem procesów produkcyjnych. Jakie funkcje realizują urządzenia HMI?

  • Monitorowanie pracy maszyn oraz linii technologicznych.
  • Rejestracja danych na temat procesów produkcyjnych.
  • Informowanie o zakłóceniach procesu lub systemu.
  • Funkcje związane z serwisowanie oraz konserwacją systemów.
  • Coraz częściej również funkcje związane ze sterowaniem maszynami.

Wśród nowoczesnych paneli HMI możemy spotkać urządzenia operatorskie wyposażone w rozmaite elementy. Jakie są najważniejsze elementy i cechy paneli HMI?

  • Ekran dotykowy i/albo klawiatura membranowa wraz z przełącznikami i pokrętłami.
  • Porty komunikacyjne RS-232 czy RS-485 i RS-422 oraz złącza USB.
  • Coraz częściej także karty sieciowe Wi-Fi oraz Ethernet.

Dodajmy, że obecnie istnieją panele operatorskie, których wydajność i funkcjonalność pozwala zastąpić w realizacji części skomplikowanych zadań bardziej zaawansowane komputery.

Panele operatorskie a system SCADA

Wiele osób porównuje system SCADA do paneli operatorskich HMI. Okazuje się, że oprogramowanie SCADA realizuje bardziej rozbudowane funkcje związane z wizualizacjami procesów, niż panel HMI.

Zwykle system SCADA jest również oparty o wydajny komputer, stanowiący jednostkę nadrzędną nad szeregiem sterowników PLC i komponentów sterujących. Panel operatorski służy zwykle do nadzoru nad elementami linii produkcyjnych, natomiast system SCADA – całością produkcji.

Zastosowanie paneli operatorskich

Interesującym faktem jest informacja, że zastosowanie paneli operatorskich nie ogranicza się jedynie do zadań typowo przemysłowych. Szeroka paleta paneli HMI jest wykorzystywana również w automatyce budynkowej. Urządzenia służą do zadań związanych z monitorowaniem oraz sterowaniem instalacjami oświetleniowymi, grzewczymi czy klimatyzacyjnymi. Mogą także posłużyć do wizualizacji danych z czujników pomiarowych.

Panele operatorskie dla przemysłu

Poznaliście już najważniejsze funkcje i cechy współczesnych paneli HMI. Panele operatorskie posiadają szereg portów komunikacyjnych oraz posiadają dotykowe panele, umożliwiające łatwy nadzór, a często również sterowanie maszynami przemysłowymi. Panele sterownicze HMI stanowią doskonałe uzupełnienie zalet systemów przemysłowych SCADA.

Jeżeli szukasz zaufanego dostawcy paneli operatorskich do monitorowania maszyn i procesu technologicznego, to zapoznaj się z ofertą firmy SABUR. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w doborze paneli HMI dopasowanych do indywidualnych potrzeb Twojego obiektu.

Materiał zewnętrzny

Żaluzje zewnętrzne

Redakcja mark-bud.pl

Witamy na Mark-Bud.pl – blogu stworzonym z pasji do budownictwa, aranżacji wnętrz i ogrodnictwa. Nasza redakcja to zespół pełen entuzjastów, którzy z zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby inspirować i wspierać naszych czytelników w tworzeniu oryginalnych wnętrz i pięknych ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Żaluzje zewnętrzne
Projekt domu
panele operatorskie HMI

Jesteś zainteresowany reklamą?