mark-bud.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Czym są nowoczesne fasady aluminiowe?

Czym są nowoczesne fasady aluminiowe?

Fasada jest tą częścią elewacji, w której znajduje się główne wejście do budynku, jest ona wizytówką obiektu. W przeszłości fasady były wyjątkowo bogato ozdabiane płaskorzeźbami czy kolumnami, obecnie stosowane są najbardziej minimalistyczne i nowoczesne rozwiązania. Popularną formą wykończenia budynków użyteczności publicznej są fasady aluminiowe. Taka elewacja budynku jest połączeniem aluminium i szkła, prezentuje się efektownie, a także wpływa korzystnie na izolację wnętrza.

Zalety fasad aluminiowych

Aluminium jest materiałem bardzo elastycznym, z tego względu fasada aluminiowa może przybierać dowolne kształty. Jest to materiał, który może być wykorzystywany w różnych stylach architektonicznych. W estetyce skandynawskiej dobrze łączy się z elementami drewnianymi, a w nowoczesnych industrialnych budynkach bardzo dobrze współgra ze szkłem czy fragmentami stalowymi. Konstrukcje aluminiowe są niezwykle lekkie, ale jednocześnie bardzo trwałe. Dzięki temu montaż takich elementów odbywa się krótkim czasie, a koszt budowy nie jest wysoki.

Często stosowanym rodzajem fasady aluminiowej jest elewacja słupowo – ryglowa. Taka konstrukcja składa się ze specjalnych profili aluminiowych i elementów szklanych, cechuje ją wysoki współczynnik izolacyjności termicznej, dzięki temu wewnątrz może być zachowana odpowiednia temperatura nawet podczas chłodnych zimowych miesięcy. Fasady aluminiowe charakteryzują się także dobrą osłoną akustyczną, dlatego są wykorzystywane w centrach dużych miast, gdzie jest wysokie nasilenie hałasu. Na trwałość konstrukcji wpływa odpowiednio przeprowadzony montaż, dlatego jego realizację warto powierzyć odpowiednim fachowcom, do których z pewnością zalicza się: https://www.aliplast.pl/oferta/systemy-fasadowe/fasada-modulowa.

Zastosowanie fasad aluminiowych

Wykorzystanie fasad aluminiowych sprawia, że budynki prezentują się bardzo nowocześnie, ich lekka konstrukcja sprawia, że tworzone są z nich strzeliste i często niezwykle ekstrawaganckie formy. Zamiast przeszklenia fasady mogą być wypełnione blachą albo innym materiałem, w zależności od zapotrzebowania. Fasady aluminiowe są wykorzystywane jako elementy łączące różne style architektoniczne. Prezentują się dobrze w połączeniu z cegłą, z tego względu mogą być stosowane podczas renowacji starych przemysłowych budowli albo zabytkowych budynków. Konstrukcje aluminiowe są popularnie stosowane między innymi w obiektach przemysłowych, biurowych, galeriach handlowych, budynkach oświaty, służby zdrowia oraz w budownictwie mieszkaniowym.

 

Udostępnij